Moderní gymnastika

Moderní gymnastika je ženský sport, který kombinuje prvky baletu, gymnastiky, divadelního tance a akrobacie a to jak s náčiním, tak bez něj. Náčiním se rozumí švihadlo, obruč, míč, kužele a stuha. Moderní gymnastika se stala olympijským sportem v roce 1984. První titul olympijské vítězky z těchto Letních olympijských her 1984 her v Los Angeles získala Kanaďanka Lori Fungová. Společné skupinové skladby se na olympijských hrách poprvé představily na Letních olypijských hrách 1996 v Atlantě, kde vyhrála skladba Španělska.

POUŽÍVANÉ NÁČINÍ

Švihadlo

Musí být vyrobeno z konopí nebo syntetického materiálu o stejné tloušťce. Švihadlo je na obou koncích zakončeno uzlíky (bez dřevěných či jiných držadel) a jeho délka se určuje podle gymnastky (švihadlo se podsune středem pod chodidla gymnastky a uzlíky musí končit pod pažím cvičenky). Barva je libovolná.


Obruč

Musí být vyrobena ze dřeva nebo syntetického materiálu o průměru 800 - 900 mm (700 - 800 mm pro závodnice menší 140 cm) a váze minimálně 300 g. Velikost obruče se určuje podle gymnastky (obruč opřená kolmo k zemi musí být k pasu cvičenky). Barva je libovolná.


Míč

Musí být vyroben z kaučuku nebo syntetického materiálu, antistatický o průměru 180 - 200 mm (160 - 180 mm pro závodnice menší 140 cm) a váze minimálně 400 g. Barva je libovolná.

Kužele

Musí být vyrobeny ze dřeva nebo syntetického materiálu. Tvar je lahvovitý. Délka jednoho kuželu je 400 - 500 mm a váha minimálně 150 g. Barva je libovolná.

Stuha

Tyčka: Musí být vyrobena ze dřeva, bambusu, nebo syntetického materiálu o průměru maximálně 10 mm v nejsilnějším místě a délce 500 - 600 mm. Tvar je válcovitý nebo kónický a držadlo může být ovinuto tenkým neklouzavým materiálem maximálně v délce 100 mm. Barva je libovolná. Stuha: Musí být vyrobena ze saténu nebo podobného materiálu o šířce 40 - 60 mm a váze maximálně 35 g bez tyčky. Délka stuhy v jednom kuse je 7 m. Konec, ke kterému je stuha připojena k tyčce, je přeložen a zdvojen v délce 1 m (stuha má tedy délku maximálně 6 m, 5 m pro závodnice menší 150 cm). Barva je libovolná. Fixace (upevnění) musí být vyrobeno z provazu, silikonového nebo podobného vlákna nebo se použije otáčivá karabinka. Maximální délka je 70 mm.

Moderní gymnastika